All for Joomla The Word of Web Design

Zevkler ve Renkler: Espresso mu? Filtre Kahve mi?

Espresso ile ilgili görseller

Zevkler ve Renkler: Espresso mu? Filtre Kahve mi?

Tarih boyunca ilgi duyulan şeyler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Günümüzde bu durum kahve severler içinde geçerli… Kahve severler ikiye bölünmüş durumda: Espresso mu? Yoksa demleme yoluyla yapılan filtre kahve mi? İnsanlar bunu “Zevkler ve Renkler Tartışılmaz!” sözü ile açıklıyorlar. Ben tam bir espresso severim. Onun kokusu ve tadı bana diğer kahve türlerine göre biraz daha farklı geliyor. Hani ilk tattığınız bir şeyin sizi mutlu etmesi gibi bir durum vardır ve onunla tanıştığınız ilk anı unutamazsınız. Bu bir yiyecek olur, giysi olur. Ne olduğu fark etmez. Benim için o olgu espresso. Peki siz hangisini seviyorsunuz? Biz size iki türü de anlatalım, tabi ki tercih size ait. Keyifli okumalar dilerim.

 

Filtre Kahve…

Bildiğiniz gibi filtre kahve damıtma yöntemi kullanılarak hazırlanan kahve türüdür. Son zamanlarda demleme kahve eski popülerliğine kavuşmasıyla filtre kahveyi sevenler tekrardan çoğaldılar.  Bu kahve türü Amerika piyasasına ilk sürüldüğünde, ortalığı kasıp kavurmuştu. İlk otomatik filtre kahvesinin 1972 yılında piyasaya girmesiyle birlikte, Amerikalılar çok istedikleri hızlı ve pratik hayata kavuşmuş oldular.  Kahve endüstrisinde bu makinalara daha çok talep oldu ve üretim tavan yaptı.  Dünya piyasasında da adı ve tadıyla birlikte Amerikan Kahvesi olarak anılmaya başladı. Günümüzde ise kafein oranı nedeniyle bu kahve çeşidinin taleplisi çok.

 

Espresso ve filtre kahve ile ilgili görsel
Espresso ve Filtre Kahveden Farkı

Espresso ve Filtre Kahveden Farkı

Bugüne kadar sitemizde size espresso ile hem gerekli hem de ilginç bilgiler paylaşmıştık. Güzelim espresso… Öyle bir tat düşünün ki, astronotlar uzaya gittiklerinde bile bu tadı arıyor. Ve bu tadı uzaya kadar yanında götürmeyi başarıyor. Bir kahveciye gittiğinizde ve kavrulmuş kahve çekirdeği almak istediğiniz zaman burada bulunan paketler ile göz göze geleceksiniz. Espresso yazanı aldığınız zaman lütfen bunun bir kahve çekirdeği olmadığını bilin. Kahve çekirdeği konusunda bilgi edinmek istiyorsanız lütfen tıklayınız

 

Espressonun temeli yüksek basınçlı sıcak suya dayanmaktadır. Basıncın bu kahve türünde ne kadar önemli olduğunda daha önceki yazımızda siz ile paylaşmıştık. Kahvenin tanecikleri bu kahve türüne göre kıyasla daha incedir. Böylelikle daha az su ile daha yoğun bir kahve tadı sizinle buluşmuş olacaktır. Daha az bir kahve içmiş olsanız da damağınızda kuvvetli bir tad bulmuş olacaksınız. İtalya’dan çıkmış ve İtalyan kahvesi olarak bilinen bu kahve türü, günümüzde Avrupa’dan Amerika’ ya her yere yayılmıştır. Espressoyu belirgin bir şekilde filtre kahveden ayıran en önemli özellik üstünde bulunan kremasıdır. Espresso da yoğun bir şekilde karşımıza çıkan bu olgu, filtre kahvede de var olmasına karşın daha azdır. Bu olgu, içtiğiniz kahvenin sertliğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

 

En Çok Kafein Hangi Kahve Türünde?

En çok sorulan sorulardan biri de budur. En çok hangisinde kafein bulunur? Espresso mu? Filtre kahve mi? Size vereceğim yanıt bu konunun değişken olduğu yönündedir. Normal şartlar altında demleyerek yaptığınız filtre kahvenin kafein oranı daha fazladır. Fakat bu durum sizin içtiğiniz bardağın boyutuna göre de değişiklik göstermektedir.

 

Kahvenin hangi türünü daha çok sevdiğiniz sizin kişisel tercihinizdir bunu unutmayın. Size göre hangisi daha pratik geliyor veya hangisi tadıyla sizi gerçek anlamda mutlu ediyorsa tercihinizi o kahve türünden kullanın. Yazımızın başında da demiştik “Zevkler ve Renkler Tartışılmaz!”. Ben kendi tercihimi sizler ile paylaştım. Sizlerin de tercihleri benim için merak konusu. Yorumlarınızı bekliyorum…