All for Joomla The Word of Web Design

Organik Kahve ve Önemi

Organik Kahve Görseli

Organik Kahve ve Önemi

Organik kahve nedir? Neden organik kahve tüketmeye özen göstermeliyim? Organik kahve ile ilgili merak ettiklerinizi size aktarmadan önce kahve hakkında kısa bir bilgi vermenin faydalı olacağı düşüncesindeyim. Nedir Kahve?

Kahve Nedir?

Kahve ile ilgili görsel
Kahve Nedir?

Güne başlamakta siz de zorlanıyor musunuz? Ya da çok yorgun bir günün ardından bundan nasıl kurtulacağını düşünenlerden misiniz? Yoksa bir yazar mısınız ve yazarken düşünceleriniz rahatlatacak bir şeye mi ihtiyacınız var? Size bu ihtiyacın kahve olduğunu söylesem inanır mısınız? Evet, gün başında, ortasında veya sonunda içeceğiniz bu sıvı sizi kendinize getirecek ve ruhunuzu ısıtacak. Hani en yakın arkadaşın olmadan sohbetin tadı çıkmaz ya, kahve de olmazsa o ortam da olmaz. İçtiğiniz kahveyle daha da şahane olur o küçük dedikoduların yeri… Bir bakmışsınız küçük bir kahvenin yudumlarıyla yıllarlı deviren bir arkadaşlık, dostluk kurulmuş. Kelime kökeni Arapça “gahwah” kelimesinden gelen bu kelime, dilimizde zamanla kahve olarak değişmiştir. Osmanlı Büyükelçisi Süleyman Ağa’ya göre (yıl 1669) kahve, insanlara inanılmaz bir güç verdiği için bu isimi almıştır. Kahvenin koku anlamına da geldiği bilinmektedir.

Sizce Kahvenin Keşfi Nasıl Olmuştur?

Derler ki bir rivayete göre kahveyi ilk keşfeden varlıklar keçilermiş. Keçiler bir gün kendilerini güden çobana göre garip gelen bir ağacın meyvesini yemiş ve her zaman olduklarından daha fazla enerjik hareketler sergilemişler. Çoban buna bir anlam verememiş olsa da, dervişleri Şazili’ye gidip durumu anlatmaya karar vermiş. Çobanın anlattıklarına bir anlam yükleyemeyen Şazili o ağacın meyvesini alıp kaynatmış ve suyunu içmiş. Keçiler de olan etkinin aynısı kendisinde de olmuş. Artık kendisini daha canlı hissediyormuş. Bu nedenle ilk kahveye bir dönem Şazili ismi verilmiş. Ama size belirtmek isterim ki Şazili adını verilen sıvı, bizim bugün kahve olarak bildiğimiz ve içtiğimiz sıvı gibi değil. Bugün içtiğimiz halini ilk kez Yemen’de bulunmuştur. Sofiler ibadet esnasında özellikle akşam vakitlerinde uyanık olabilmek amacıyla içmişlerdir.

Kahvenin Yararı Nedir? Zararı Nedir?

Kahvenin dünya üzerinde bulunan her yiyecek veya içecek gibi hem yararı hem de zararı bulunmaktadır. Yararlarını sıralamak gerekirse; büyük bir antioksidan kaynağıdır, uyarıcı etkisi olduğundan belli bir süre konsantrasyonu arttırır, Nefes açıcı etkisi olduğundan astım hastaları için önemli bir içecektir. Bir rivayete göre de kansere iyi geldiği söylenmektedir.

Tabi ki dünyadaki en yararlı şeyin bile fazlası zarardır. Peki kahvenin zararları nelerdir? Tansiyon ve kalp hastalarının fazla tüketilmesi önerilmez. Çünkü kalp ritminde düzensizlik meydana getirirken, aynı zamanda da tansiyonu da yükseltir. Mideye asit salgılatma özelliği vardır. Bu neden ülser veya gastrit hastasıysanız lütfen fazla kullanmayınız. Uzmanlar derki günde iki veya üç bardaktan fazlası zararlıdır? Eğer tiryakisiyseniz size önerim bir sabah bir akşam içmelisiniz ilaç niyetine…

Organik Kahve Nedir?

Günümüzde kanser gibi ölümcül hastalıkların artmasıyla, insanoğlu da yiyeceği veya içeceği her şeyin organiğini aramaktadır. Bu nedenle sıklıkla gündeme gelen sorudur; “Organik Kahve Nedir?” sorusu… Tüm organik ürünler gibi tüm üretim sürecinin organik bir biçimde olması sonucuyla elde edilen kahvedir, organik kahve ve her geçen gün bu kahve olan ilgi artmaktadır.

Organik Kahve Tüketimi Neden Önemlidir?

Organik kahve tanımını yaparken de belirtmiştik, kanser gibi ölümcül hastalıkların çoğaldığı bir çağdayız ve insanlar daha kaliteli bir hayat yaşamak arzusuyla her ürünün organik olanına yönelmektedir. Kahve çekirdeği, üretilirken kullanılan veya dış etkenler ile ortama salınan kimyasal maddeleri içine en fazla çeken ve kendi içinde tutan tarım ürünlerinden bir tanesidir. Bu yüzden eğer siz sık sık kahve tüken bir kişiyseniz, organik diğer ürünlerden daha fazla kahvenizin organik olmasına önem vermelisiniz. Bununla birlikte; Üretim aşamasında kimyasal olmadan yetiştirilme yönteminin tercih edilmesi nedeniyle bu kahve türünün bilimsel ve tarımsal anlamda önemini her geçen gün arttırmaktadır.