All for Joomla The Word of Web Design

Organik Kahve: Çevre Dostunuz…

Organik Kahve : Çevre Dostunuz…

Derler ya  “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır…”  Bu söz ülkemizde her ne kadar Türk kahvesi için söylenmiş olsa da, neden organik kahve içinde geçerli olmasın ki? Yorgun olduğumuzda veya arkadaş ortamımızda bir sohbet ortamında canımız hep bir kahve ister. Sağlıklı mı değil mi? Bu durumu hiç sorgulamayız. Evet kahvenin belli yararları ve zararları olduğunu organik kahve tanımını yaptığımız yazımızda sizler ile paylaşmıştık. Peki organik kahvenin sizin için yararlı olduğu kadar çevre dostunu olduğunu da biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizler ile organik kahvenin size ve çevrenize getirdiklerinden sizlere bahsedeceğim…

Çevre ve Organik Kahve

Üzerinde bulunduğumuz ve hayatımızı devam ettirdiğimiz bu dünya hepimizin… Her canlı kadar insanoğlu da bu dünyayı korumakla görevlidir. Onu korumak zorundadır. Gün geçtikçe kirlenme oranı artan dünyamızda, ona sahip çıkmak adına kahve üreticilerinin bir kısmı organik kahve üretimi ile uğraşmaya karar vermişlerdir. Bu durum insanlara yarar sağladığı gibi çevremize de yarar sağlamaktadır.

Bildiğiniz gibi organik kahve üretiminde böcek ilacı ve yapay gübre gibi doğa ve insan sağlığına zararlı maddeler kullanılmamaktadır. Gübrelenme yapılmadığı gibi kiraz şekline benzettiğimiz kahveler, kahvenin işlenme sürecinde toplanmaktadır. Kaliteyi ve mahsulü arttırmak amacıyla kahve ağaçları asma halinde kesilmektedir. Hasattan işleminden sonra kahve ağaçlarına ait odun, kaba olan tanelerin kurutulmasında yakıt olarak kullanılmaktadır. Kahve kalitesi için, ilk yıllarda diğer yıllara göre daha az mahsul alınmaktadır. Kimyasal analizi yapılan kahve topraktan evlerinizdeki fincana gelene kadar kimlik tespiti yapılmakta ve takip edilebilirliği mümkün olmaktadır. Fiziksel olarak ekimin yapıldığı alanlar, uluslararası bir organizasyon tarafından denetlenmektedir. Bu yüzden de organik kahve sizin ve çevreniz için güven oluşturmaktadır.

Kahve Çekideği ve Çevre GörseliOrganik Kahvenin İnsanoğlu için Yararları

Kahve çekirdeğinin o mis gibi kokusundan sizlere bahsetmiştik. Organik kahve ve kahve çekirdeğinin biz insanoğlunun sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu gelin beraber öğrenelim…

Kahve çekirdeği kavrulduğu anda sıcaklık ile birlikte antioksidan etkisini yitirmektedir. Bu yüzden de bu durumda sizlere sağladığı yararlar azalmaktadır. Size önerimiz yeşil kahve çekirdeklerini kavurmadan kullanmaya çalışmanız yönündedir.

Yeşil kahve çekirdekleri zararları maddelerin dışarı atılmasında büyük ve önemli bir işleve sahiptir. Onları kavurmadan cildiniz için kullanırsanız emin olun ki çok büyük bir yararını göreceksiniz. İçerisinde bulundurduğu asitler vücudunuzda bulunan serbest radikal etkilerini 10 kata kadar varacak kadar önemli bir oranda azaltmaktadır. Böylelikle cildinizi olumsuz yönde etkileyen toksit maddelerden sizleri koruma görevini üstlenir ve cildinizi zararlı maddelerden temizlemektedir. Cildinizdeki kırışıklıkları da giderme gibi bir etkisi vardır ve bu durum sizin sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlamaktadır.

Kahve çekirdekleri kuru olan cildinizin nemlendirilmesinde sizlere yardımcı olmaktadır. Bildiğiniz gibi kuru cilt, cildinizde kaşıntılara ve döküntülere neden olur. Bu etkiler organik kahve ve kahve çekirdekleri ile birlikte ortadan kalkmaktadır. İçerisinden barındırdığı Oleik asit, Linoleik asit, Arahidic asit ve yağ asitleri ve esterleri bakımından zengin olmasından dolayı kapanmış olan gözeneklerinizi açmaktadır. Açılan gözenekleriniz ile birlikte cildinizin kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Saçım parlak değil ve sağlıklı görünmüyor diyorsanız eğer, hiç korkmayın. Kahve çekirdeği bünyesinde önemli mineralleri de barındırdığından dolayı saç sağlığınızın korunmasında size yarar sağlar. Saç dökülmesi ve kellik gibi problemlerin önüne geçmektedir.  Tüm bunlar ile birlikte eğer diyet yapıyorsanız ve sürekli acıkan bir yapınız varsa, size önerimiz organik kahve çekirdeklerinden yaptığınız kahveniz ile birlikte diyete başlamanız. Çünkü bu ürünün diğer bir özelliği de iştah bastırıcı olmasıdır.

Kendi sağlığınız ve çevrenizin sağlığı için organik kahve tüketin, mutlu ve sağlıklı bir hayatınız olsun!