All for Joomla The Word of Web Design

Kahve Çekirdekleri, Üretimi ve Yetiştirildiği Yerler

Kahve Çekirdekleri, Üretimi ve Yetiştirildiği Yerler…

Bazılarımız içmemizden ne kadar zaman geçer ise geçsin eğer tutku ile seviyorsak; kahvenin o güzelim kokusuna ve tadına nerede olursak olalım ihtiyaç duyarız. İnsanlar bu tadı uzayda bile arıyor ve kahve atıkları günümüzde yakıt olarak bile kullanılabiliyorken, kahvenin efsaneleşmesi bence normal karşılanmalı. Sizde yaşamışsınızdır eminim ki, başımız ağrıyorsa deriz ki “Bir kahve içsem iyi gelir” veya “Ben bugün kahvemi içmedim kesin ondan”. Ama “Bu tükettiğimiz kahve çekirdekleri nerede üretilir?” “Nasıl Üretilir?” veya “Ülkemizde yetiştirmek mümkün müdür?” sorularını hiç merak etmeyiz.

Kahve çekirdekleri ile ilgili bir yazımızda sizlere üç çeşit kahve çekirdeği olduğundan bahsetmiştik. Bunlar;

-Robusta,

-Arabica

-Liberica

“Bu kahve çekirdeklerinden ülkemizde yetişen var mı?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tüm sorularınızın yanıtını kahve gibi kokan bu güzel yazımızda bulabilirsiniz. Ama size önce ülkemizde adını sıklıkla duyduğumuz bir şeyin adının nereden geldiğinden bahsedelim; “Türk Kahvesi”.

Türk Kahvesi

Osmanlı Devleti döneminin yaşandığı zamanlarda Yemen, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkeler, kendi sınırları içerisinde kahve üretimi yapmaktaydılar. Bahsedilen bu dönemde bahsedilen yerlerden ülkemize kahve çekirdekleri getirilmiş ve yapımı giderek ün kazanmıştır. Ün kazanan bu yapım tarihe adını “ Türk kahvesi” olarak yazdırmıştır. Kısacası burada önemli olan kahve ağacı ve çekirdeklerinin yetiştirildiği yer değil, onun ülkemizde yapılış biçimiydi. Güzelim kahvemizin adı böyle akıllarımıza ve tarihe geçmiş oldu.

Kahve Ağacı ve Çekirdeklerinin Yetiştirilmesi

Kahve ağaçlarının nemli havaları sever, ani değişimler ona göre değildir. Kısacası en uygun iklim türü tropikal iklimdir demek mümkündür. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için lütfen “Kahve Çekirdeği ve Çeşitleri” yazımıza lütfen bir göz gezdirin.

Kahve Çekirdekleri Nerede Yetiştir?Nerede Yetişmektedir?

Günümüz verileri incelendiği zaman dünya çapında yıllık olarak yaklaşık 8 milyon ton kahve üretimi yapıldığı dikkat çekmektedir. Bu ürünün tarımını yapmak istiyorsanız coğrafi konumun önemini göz ardı etmemenizi öneririz. Çünkü biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu ağacı yetiştirmek için tropikal iklim büyük önem taşımaktadır. Tüm bunlar ile birlikte yengeç ve oğlak dönencesi arasındaki bölgelere baktığımızda ticari anlamda bu üretimi yapan ve ürettiği kahve ile meşhur ülkelerin bu gölgelerde yer aldığını görebilirsiniz. Günümüze baktığımızda yaklaşık 70 ülkede kahve tarımı ve ticareti yapılmaktadır. Ülkemizde dahil olmak üzere, kahveye tutku ile bağlı tüm ülkeler tüketim için diğer ülkelerden ithalat yapmak zorundadırlar.

Dünyada Kahve Nerede Yetiştirilmektedir?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi  günümüzde yaklaşık 70 ülkede kahve tarımı yapılmaktadır. Kahve üretiminin yapıldığı bölgeleri dört ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar;

.Güney Amerika’da Üretilen Kahveler

.Asya’da Üretilen Kahveler

.Afrika’da Üretilen Kahveler

.Karayipler’de Üretilen Kahveler

Adı geçen bu kahve çeşitleri ve kahve çekirdeklerinin bazıları dünyanın en kaliteli kahveleri olarak dikkat çekici bir niteliğe sahiptir.

Ülkemizde Kahve Nerede Yetişmektedir?

Ülkemizde de kahve yetiştirilme faaliyetleri ve tarımı denenmiştir. Bazı bölgelere arabica türü kahve ağacı dikimi yapılmış ve kısmen olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Kısmen diyoruz çünkü yetiştirilen bu deneme arabica çekirdekleri ticari anlamda ifade edebilecek bir nitelikte olamamıştır. Bu nedenledir ki ülkemizde ne yazık ki kahve tarımı yapılmamaktadır. Deneme amaçlı tarımı yapılan bölgeler Anamur ve Mersin’dir.

Peki Ülkemiz Kahveyi Nereden İthal etmektedir?

Genel anlamda iki ülke dikkat çekmektedir. Bunlar Brezilya ve Vietnam ülkelerdir.