All for Joomla The Word of Web Design

Kahve Çekirdeği Hakkında…

Kahve Çekirdeği Ana Görsel

Kahve Çekirdeği Hakkında…

Bugüne kadar kahvenin o güzel kokusundan, organik kahve ve yararlarından, kahve çekirdeği ve çeşitlerinden, espressodan ve içiminden bahsettik. Kahve ağacının yasemini andıran beyaz çiçekleri olduğunu  ve meyvesinin de kiraza benzediğini yazılarımız ile sizlere ulaştırdık. En son yazımızda sizler ile uzayda espresso içen genç kadının hikayesini paylaşarak sizleri şaşırmıştık. Bugünkü yazımız da ise sizlerle kahve çekirdeklerinin bio-yakıt olarak kullanılmasını anlatacağız. Elinize güzel bir organik kahve alın ve yazımızın içinde kaybolun…

Kahve Çekirdeklerinden Bio-yakıt Üretmek Mümkün mü?

Sabah okulunuza veya işinize çıkmak için yola çıktınız ve vardığınızda ilk yapacağınız iş mis gibi kokusuyla bir kahve içmek olduğunu hayal edin. Ve hayallerinizin biraz ötesinde bineceğiniz otobüsün de yakıtında kahve olduğunu size söyleseler ne düşünürdünüz? Artık bu durum hiç imkansız değil.

Günümüz dünyasında nüfusun artmasıyla araç sayıları artmış ve çevre ile ilgili problemler meydana gelmeye başlamıştır. Yeşil alanların tükenmesi veya kirlenmesi sonucu artık bilim insanları insanların yaşadıkları hayatın kalitesinin düştüğünü ifade etmektedirler. Bu yüzden de gelişmiş ülkeler daha çevreci ve daha sağlıklı bir hayat için çareler aramaktadırlar. Bu amaçla bir çok gelişmiş ülkede bio-yakıt tüketimine insanlar teşvik edilmeye çalışılmaktadır. Size kullanılan bio-yakıttan bile daha çevreci bir yakıt elde etmenin yolunun var olduğunu söylesek. Çok değil geçtiğimiz Kasım ayında bunun mümkün olduğunu ve İngiltere’nin Londra kentinde bu olayın gerçekleştiğini tüm Dünya basını yazdı ve üstünde durdu. Merkezi İngiltere’ de bulunan bir şirket kullanılmış kahve çekirdeklerini toplamaya ve bunları Londra’da bulunan halk otobüslerinde kullanılması amacı ile yakıt haline getirmek için çalışmaya karar vermiş. Bunu da uygulamaya dökerek başarının kapılarını aralamışlar. Önceleri herkes bunun bir tanıtım reklamı veya numarası olarak düşündü. Fakat bu şirket bu projeye adım atabilmek amacıyla  Argent Energy ve Shell gibi büyük firmalarla ortaklıklar kurdu.

Kahve Çekirdeği ile ilgili görselPeki Üretimi Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde kahve atıkları artık geri dönüşüm amaçlı bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan biri de “Bio-yakıt”. Peki bu yakıtın kahve çekirdekleri ile üretilmesi nasıl olmaktadır? Gelin beraber öğrenelim…

Bu fikri ortaya atan ve uygulamaya koyan ekip ilk olarak işe İngiltere genelinde bulunan farklı farklı kahve dükkanlarında günlük kahve tohumlarını ve telvelerini toplayarak başlıyor. Bu toplanan tüm atıklar Cambridgeshire’ da bulunan Bio-bean tesisine getirilerek; bir ayrışma süreci başlatılmış oluyor. Böylelikle çevre dostu olarak da ilk adım atılmış. Çevre dostu olarak, kahve çekirdeklerinin  bio-yakıt olarak kullanılması diğer mevcut bio-yakıt ürünlerinden daha çevreci bir özelliğe sahiptir. Diğer biyo-yakıt ürünleri ile kahve çekirdeği yağı benzer özelliklere sahip olsa da aralarında önemli bir fark da bulunmaktadır. Bu farkı, kahve çekirdeklerinin çöpe atılması gereken maddeleri içinde barındırmasıdır.

Bio-bean tesisine getirilen atılmış kahve tohumlarından ve telvelerden yağlar çıkarılarak tesisteki ilk adım başlar.  Daha sonra bu maddeler diğer yağlar ile karıştırılarak %20 biyolojik bileşenine sahip yakıt üretmek amacıyla mineral dizel ile harmanlanmaktadır. Araştırmacılar, yaklaşık 10 kg kullanılmış kahve çekirdekleri atıklarından yine yaklaşık 2 litrelik bir cevre dostu bio-yakıt elde etmeyi başarmışlar. Böylelikle yapılan çalışma amacına ulaşarak; bu maddenin Londra’da otobüslerde kullanılması ile birlikte karbon salınımın da %10-%15 değerleri arasında bir azalım göstermiş ve çevre dostu olduğunu kanıtlamıştır. Bu tesisin yıllık 50.000 ton veya üzeri bir miktar kahve çekirdeğini işleyerek, yakıt elde edilebileceği düşünülmektedir. Araştırma geliştirilmiş olsa da yanmış kahvenin araçların motorları üzerinde nasıl bir etki bırakacağı henüz bilmemektedir. Bu nedenle piyasada perakende olarak satışı şuan ve yakın zaman için mümkün gözükmemektedir.