All for Joomla The Word of Web Design

İlginizi Çekecek Yönü ile ESPRESSO

Espresso görseli 2

İlginizi Çekecek Yönü ile ESPRESSO…

Sizler de benim gibi yazmayı seviyor musunuz? Ya da kitap okumak ve müzik dinlemeyi? Sevenler bilerler böyle anlarda özellikle kış mevsimdeyseniz hep sıcak bir şeyler olsun istersiniz elinizin altında. Hem içiniz ısınır hem de istediğinizi daha verimli ve severek yaparsınız. Benim böyle anlarda tercihim genellikle kokusuyla beni büyüleyen espresso oluyor. Yorgun anlarınızda, işinizdeyken veya mola verdiğiniz zamanlarda ya da sabah uykunuzu atmak istediğinizde de espressonun kokusu kadar sert tadına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Hangi koşulda olursanız olun canınız hep o tadı arıyor.

Bugüne kadar sizler ile sitemizde birçok bilgiyi paylaştık. Bugünkü yazımızda sizler ile espresso hakkında farklı bir bilgiyi daha doğrusu bir haberi paylaşacağız.  Eğer espresso ile ilgili daha önceki yazımızı okumadıysanız şiddetle tavsiye ediyoruz ki okumalısınız.

Espresso Yapımı…

Espresso’ nun yapımı ile ilgili size sayfalarca yazı yazılabilir. Fakat bizler sizlere dikkat etmeniz gereken birkaç küçük püf noktadan bahsedeceğiz. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu kahve preslenerek yapılmaktadır. Genellikle shot olarak içilse de buna uygun fincanlar bulunmaktadır. Tercih tamamen size ait… Shot olarak içmeyi tercih ediyorsanız çok sıcak olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. İçine herhangi bir süt gibi bir şey ilave edilmemektedir. Neredeyse tüm kahve türlerinin annesi konumunda olan bu kahve türünü, fincanda içerek tercih edecekseniz buradaki püf noktamız fincanınızın sıcak su ile ısıtmanız yönünde olacaktır. Diğer bir önemli noktalar ise kahvenin taze bir şekilde öğütülmesi ve demleme süresidir. Demleme süresinde ideal zaman ilk damlanın düşmesinden itibaren 25 saniyedir. Ben bu kahveyi sadece dışarıda mekanlarda içmek istemiyorum. Evde de yapmak istiyorum diyenlerdenseniz eğer buna uygun olarak satılan makinelerden alma yönünden bir tercih yapabilirsiniz.

Espresso göreseli
Espresso ve Merak Edilenler…

Uzay’ da Espresso…

Uzayda bu kahveyi içebilmeyi kim istemez ki… Ben şöyle dünyamızı izleyerek, güzel kokusuyla beni büyüleyen bu kahveyi içmeyi çok isterdim. Çok değil yaklaşık 3 yıl önce, benim gibi bunu isteyen bir İtalyan bir astronot hayallerini gerçekleştirerek espressoyu uzayda içtiğiniz biliyor muydunuz? İtalyan basınını günlerce meşgul etmiş bu haber.

2014 Kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ilk İtalyan kadın görevine başlamıştı. İsmi Samntha Cristoforetti . Bu kadın 4 mayıs 2015 tarihinde uzayda espresso yapıp içen ilk astronot olarak tarihe adını yazdırmayı başardı. Bu tarihe kadar astronotlar kahve ihtiyaçlarını sadece toz halinde bulunan çabuk kahveler ile giderebilmekteydi. Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Bu fikir, başka bir İtalyan astronot olan Luca Parmitano’ nun yörüngede geçirmiş olduğu bir hafta içinde espressonun o mükemmel kokusu ve tadını özlemesiyle başladı. Bunun üzerine mühendislik firması Argıtec devreye girdi ve bir kahve makine üreterek, adını “ISSpreso” olarak duyurdular. Size espresso ile ilgili yazımızda 9 bar basıncın önemli olduğunu söylemiştik. Tasarlanan bu makine 400 bar basınca dayanıklı bir şekilde yapıldı. Böylelikle düşük yerçekimli ortama dayanacak bir biçimde tasarlanan bu makine sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotların kahve ihtiyacı uzayda bile karşılanabilir hale geldi. Bu durum İtalyanlar için milli bir gurur kaynağı oldu ve basın bu haberi günlerce insanlara duyurdu.